22 292 22 44

Jak poradzić sobie z oparzeniami słonecznymi?

Objawy oparzeń słonecznych

Oparzenia słoneczne pojawiają się, gdy Twoja skóra narażona jest na zbyt długie przebywanie w otoczeniu promieni UV. Po czym rozpoznać, że doznało się oparzeń słonecznych? Pierwsze objawy zazwyczaj pojawiają się już po 2-3 godzinach od powrotu z kąpieli słonecznej. Skóra jest wtedy zaczerwieniona (i bardzo swędzi), a po kilku dniach odchodzi płatami. Jeśli zauważysz na niej dodatkową bąble to znaczy, że sprawa jest poważniejsza i nie pomoże „domowa kuracja”. Konieczna będzie wizyta u lekarza.

Jak radzić sobie z oparzeniami słonecznymi?

Jeśli podczas brania prysznica zauważysz, że skóra jest intensywnie czerwona, a przy płukaniu cieplejszą wodą bardzo piecze, to nie zwlekaj i zacznij odpowiednią pielęgnacji. Najpierw zafunduj sobie chwilę ukojenia i spryskaj ciało zimną wodą. Gdy delikatnie ją wytrzesz, wmasuj w nią krem po opalaniu, np. Lancaster After Sun Moisturizing Lotion. Nie masz tego typu produktu? Sprawdzą się też balsamy zawierające wyciąg z aloesu lub awokado, np. mleczko Garnier Body Nawilżenie w 7 dni lub krem do ciała Phytorelax Aloe Vera Multipurpose. Zawsze możesz spróbować domowych sposobów – okłady z jogurtu naturalnego na pewno pomogą Ci przetrwać te kilka dni. Oprócz kremów pamiętaj też o nawilżaniu ciała od wewnątrz – kilka dodatkowych szklanek wody mineralnej Ci w tym pomoże.

Jak uniknąć oparzeń słonecznych?

Nie chcesz uprzykrzyć sobie urlopu? Zastosuj się do kilku zasad. Po pierwsze, obowiązkowo wyposaż się w krem do opalania z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (nie mniejszym niż 30 SPF), np. Clinique Sun Mineral Sunscreen SPF30 oraz Lancaster Sun Beauty Tan Deepener-Tinted SPF 30. Pamiętaj, że produkty do opalania z zeszłego roku już się nie nadają. Po drugie, staraj się unikać przebywania na plaży w godzinach od 14 do 15 – krótkie kąpiele słoneczne będą bezpieczniejsze dla Twojego zdrowia. I po trzecie chroń skórę nawet w cieniu i w wodzie – smaruj ciało kremem do opalania przynajmniej kilka razy w trakcie jednego pobytu na plaży.

Powrót do wszystkich artykułów

komentarze

Zostaw komentarz

Wszystkie komentarze są sprawdzane przed publikacją