Mistrzowie aromatów, czyli co charakteryzuje zapachy znanych marek?

Mistrzowie aromatów, czyli co charakteryzuje zapachy znanych marek?

Przeglądając zapachy perfum dostępne na rynku, łatwo zauważyć, że największą popularnością cieszą się aromaty, który wychodzą spod skrzydeł znanych marek. Tom Ford, Chanel, Dior czy Paco Rabanne są synonimem jakości, trwałości ekskluzywności.

Warto zatem przyjrzeć się im bliżej, bo za zasłoną sławy, kryje się sporo ciekawostek. Poznajmy je więc.

Chanel

Chanel to obietnica, która zawsze się spełnia. Obietnica elegancji, luksusu i stylu. Historia tej legendarnej marki zaczyna się w 1909 roku, kiedy to pewna niepozorna, ale nieprzeciętnie utalentowana kobieta o imieniu Gabrielle, znana później jako Coco Chanel, otworzyła firmę sygnowaną swoim nazwiskiem.

Jej filozofia była prosta: prostota, elegancja i luksus, co znalazło odzwierciedlenie w zapachach, czego najlepszym przykładem jest sztandarowy zapach Chanel No 5.

Co ważne, nawet po śmierci założycielki w 1971 roku, marka nadal świetnie się rozwijała, czego dowodem jest stworzenie kolejnego hitu, będącego jednocześnie ukłonem w stronę Coco Chanel – Coco Mademoiselle, który ujrzał światło dzienne w 2001 roku.

Dior

Dior SA to jeden z najważniejszych domów mody, jaki kiedykolwiek powstał. Cofnijmy się do roku 1946 roku, kiedy to to Christian Dior, wizjoner i artysta, postanowił wprowadzić w życie swoje marzenia i stworzyć markę, która na zawsze odmieni oblicze luksusu.

Czy to się udało? Oczywiście, czego dowodem są nie tylko luksusowe ubrania, ale równie luksusowe zapachy.

Weźmy na przykład Dior J'adore – zapach, który stał się synonimem kobiecości i elegancji. Jest to kompozycja pełna zmysłowości, która otula ciało niczym najdelikatniejszy jedwab. Albo Dior Sauvage – aromat, który z kolei uosabia wolność, dzikość i męskość.

I choć minęły już dekady od momentu, gdy Christian Dior stworzył swoje imperium, jego duch wciąż żyje w każdej kolekcji – czy to odzieżowej, czy perfumeryjnej.

Tom Ford

Marka Toma Forda to jeszcze dziecko na tle wspomnianych wcześniej przykładów, ponieważ powstała „zaledwie” w 2005 roku. Marka Toma Forda miała być manifestem nowoczesnej elegancji, w której żadna z nut zapachowych nie byłaby przypadkowa.

W sercu tej filozofii leży ekskluzywność – wszystko, co wypuszcza marka, ma być wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju, dostępne tylko dla wybranych, czego efektem mogą być chociażby ceny z wyższej półki. Nie da się jednak ukryć, że perfumy Toma Forda są warte swojej ceny.

Wśród najbardziej znanych kreacji zapachowych Toma Forda, dwa z nich zyskały status ikon. Tom Ford Black Orchid” to zapach, który przyciąga swoją tajemniczą głębią, łącząc w sobie egzotyczne nuty czarnej orchidei z akordami przypraw i owoców. Jest to zapach, który kusi i intryguje, idealny dla tych, którzy lubią otaczać się aurą tajemnicy.

Drugi klejnot w koronie perfum Forda to „Tom Ford Tobacco Vanille”. To zapach, który przenosi nas w świat pełen ciepła i nostalgii. Wyraziste nuty tytoniu mieszają się tu z delikatną słodyczą wanilii, tworząc kompozycję, która jest zarówno klasyczna, jak i niezmiernie nowoczesna.

Paco Rabanne

W 1969 roku, kiedy to moda przeżywała swoje złote lata, świat zapachów zyskał nową ikonę. To właśnie wtedy dom mody Paco Rabanne, znany już z odważnych i futurystycznych kreacji, zaprezentował swoje pierwsze perfumy o nazwie Calandre. Był to moment, który na zawsze odmienił oblicze perfumerii, wprowadzając na salony jej nową gwiazdę.

Paco Rabanne nie poprzestał jednak na jednym dziele, a jego wizjonerskie podejście do mody i zapachów przyniosło kolejne arcydzieła.

Wśród nich wyróżnia się „Paco Rabanne One Million” – zapach, który podbił serca mężczyzn na całym świecie. Flakon w kształcie sztabki złota stał się symbolem luksusu i prestiżu, a jego wnętrze skrywa kompozycję, która łączyła w sobie odwagę i elegancję, a także dopełnia wyjątkowego charakteru całości.

Czy te cztery przykłady wyczerpują temat? W żadnym wypadku, bo przecież w świecie perfum wyróżniają się także zapachy Versace, Hugo Bossa czy Givenchy, więc z całą pewnością ta historia doczeka się kiedyś kontynuacji na naszym blogu.

Na razie jednak zachęcamy do samodzielnego odkrywania wyjątkowych zapachów – zarówno tych, które zdobyły niemałą popularność na całym świecie, jak i tych bardziej niszowych. Jedne i drugie znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Powrót do listy artykułów