Co oznacza podział zapachów na EDP, EDT i EDC?

Co oznacza podział zapachów na EDP, EDT i EDC?

Każdy z niezliczonej ilości flakonów perfum ma swoje oznaczenia. Oprócz nazwy czy pojemności pojawiają się na nim trzyliterowe skróty, których rozwinięcie nie każdy zna. Czym więc są oznaczenia: EDT, EDP oraz EDC? Czy są one na tyle istotne, by wpłynąć na nasze zakupowe decyzje?

Skala zapachu

Warto zacząć od tego, że praktycznie wszystkie pachnące atomizery, służące do rozpylania zapachów na naszej skórze, potocznie noszą miano „perfum”. Czy jest to prawidłowe określenie? Okazuje się, że nie do końca. Takie nazewnictwo przyjęło się na polskim rynku zapachowym, jednak świat perfumeryjny wykorzystuje aż pięciostopniowy podział każdego zapachu. Wśród niego wyróżnia się właśnie wyżej wymienione oznaczenia, czyli:

  • EDC — Eau De Cologne,
  • EDP — Eaude Parfum,
  • EDT — Eau De Toilette.

Co określają EDC, EDP oraz EDT?

Skróty pochodzące z języka francuskiego określają stężenie olejków eterycznych w danym flakonie. Im jest ono wyższe, tym produkt jest bardziej wyczuwalny oraz jego trwałość jest większa.

Czy można kupić „czyste perfumy”?

Czyste perfumy bez żadnych dodatkowych składników, to mieszanka, w której mieści się od 20 do 43% olejków zapachowych. Jest to preparat niezwykle wydajny, stąd też wystarczy jedna kropla czystej esencji, aby zapach utrzymywał się cały dzień na skórze. Można go zakupić w niebagatelnie ogromnych cenach oraz małej pojemności (zazwyczaj od 5 do 30 ml), stąd też bardzo rzadko można spotkać go w polskich perfumeriach lub drogeriach. Czysta esencja najczęściej zastępowana jest wodą perfumową, toaletową lub kolońską.

EDP — woda perfumowana

Eau de Parfum to rozwinięcie skrótu EDP. Pojawienie się tych trzech liter na butelce perfum oznacza, że w środku znajduje się woda perfumowana. Jej zawartość to zazwyczaj od około 10 do 19% olejków eterycznych, zatopionych w alkoholu. Taka mieszanka nie jest tak samo wydajna, jak czysta esencja, jednak jej trwałość jest również niezwykle wysoka i pozwala cieszyć się pięknym zapachem przez cały dzień. Flakony z EDP wybierane są przez większość z nas, ponieważ w przyzwoitej cenie otrzymujemy produkt naprawdę dobrej jakości.

EDT – woda toaletowa

Wody toaletowe oznaczone są skrótem EDT (z języka francuskiego „eau de toilette”) i zawierają od około 4 do 10% olejków zapachowych w składzie. W porównaniu do EDP ich zapachy są lżejsze, orzeźwiające i utrzymają się krócej na skórze. Idealnie sprawdzają się w letnie dni bądź w sytuacjach, gdy nie potrzebujemy, by zapach naszych perfum utrzymał się przez kilkanaście godzin. Cena wód toaletowych jest mniejsza od perfumowanych, dlatego też najczęściej występują na półkach w drogerii.

EDC — wody kolońskie

Rozwinięcie skrótu EDC to eau de cologne (z języka francuskiego) i oznacza wody kolońskie. Stężenie olejków zapachowych w tych produktach to od 3 do 5%. Wody kolońskie nie utrzymują się długo na skórze, stąd też są dobre na kameralne krótkie wyjście, bądź w celu odświeżenia zapachu w czasie dnia. Chociaż w Polsce nazwa wody kolońskiej najczęściej kojarzona jest z pachnidłami dla mężczyzn, to występują one również w wersjach damskich. Warto wiedzieć, że np. na amerykańskim rynku nazwą „cologne” określa się wszystkie perfumy męskie, niezależnie od stężenia olejków.

Czy warto przy zakupie perfum kierować się tym podziałem?

Jak wyżej wyjaśniliśmy, podział EDP, EDT i EDC określa ilość olejków w mieszance zwanej potocznie „perfumami”. Chociaż tak naprawdę ich rozwinięcia wskazują na to, że może być to woda perfumowana, toaletowa oraz kolońska. Stężenie czystej esencji przekłada się na trwałość i jakość perfum. Jednak czy ten podział powinien być głównym kryterium wyboru zapachu? Zdecydowanie nie. I już wyjaśniamy dlaczego.

Nie ma jednej jasno określonej zasady, która ustawowo wprowadzałaby jaki procent olejków musi znajdować się w danej mieszance, by uzyskać miano wody perfumowanej czy toaletowej. Każdy z producentów ustala własną hierarchię. I tak jeden flakon może zawierać 11% olejków eterycznych i być określony jako woda toaletowa, a inny z 9% jako EDP, czyli woda perfumowana o potencjalnie wyższej trwałości. Przy zakupie zalecamy zagłębić się w skład perfum i zbadać procentową ilość olejków eterycznych. Jeśli zależy nam na największej intensywności, wybierzmy te, które mają ich najwięcej.

Powrót do listy artykułów