Jak używać perfum

Jak używać perfum, czyli ABC perfumowania ciała

W świecie XXI wieku wciąż wielu z nas popełnia błędy dotyczące niewłaściwego stosowania perfum. Panuje wręcz przekonanie, że wystarczy spryskać się nimi od góry do dołu, by ładnie pachnieć. Niestety, ta zasada zwykle się nie sprawdza, o czym boleśnie przekonujemy się np. w środkach publicznej komunikacji.

Rodzaj skóry a czas trwania zapachu

Producenci perfum często podkreślają, że ich produkty utrzymują zapach na skórze nawet przez kilkanaście godzin od momentu aplikacji. Jest to oczywiście wynik uzyskany w warunkach laboratoryjnych, które z prawdziwym życiem nie mają zbyt dużo wspólnego. Faktem jest, że na skórze tłustej i przetłuszczonej zapach perfum utrzymuje się dłużej. Jest to zasługą sebum, które wykazuje zdolności do absorbowania zapachów. W znacznie gorszej sytuacji są posiadacze skóry suchej, a więc pozbawionej sebum. U takich osób zaleca się nałożenie (w roli podkładu) bezzapachowych olejków nawilżających. Dzięki temu czas utrzymywania się zapachu perfum na skórze znacząco się wydłuży.

Jak aplikować perfumy?

Perfumując ciało, warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Ich znajomość nie tylko przełoży się na korzystniejszy wizerunek naszej osoby, ale też pozwoli... zaoszczędzić pieniądze.

  1. Perfumy aplikujemy na skórę czystą. Stosowanie ich na brudne lub przepocone ciało przyniesie efekt odwrotny do oczekiwanego. "Maskowanie" nieprzyjemnego zapachu perfumami również nie jest wskazane, gdyż stworzona w ten sposób "mieszanka" może wręcz odpychać.
  2. Stosujemy perfumy oszczędnie, aplikując je w niewielkich ilościach. Wiele osób nie przestrzega tej zasady, choć — co trzeba przyznać — nie zawsze jest to ich wina. Nasz zmysł węchu bardzo szybko przyzwyczaja się do zapachów perfum, dlatego możemy mieć wrażenie, że tracą one swój zapach.
  3. Spryskując ciało perfumami, pamiętajmy o "złotej zasadzie 20 cm". Zgodnie z nią pojemnik z aplikowanym preparatem powinien znajdować się w odległości 20 cm od powierzchni ciała. Dzięki temu wyrób tworzy wokół nas delikatną, zapachową aurę i to nawet wówczas, gdy oszczędnie gospodarujemy perfumami.
  4. Po spryskaniu ciała perfumami nie pocieramy aplikowanych miejsc. W ten sposób zwiększamy ryzyko uszkodzenia skądinąd delikatnej skóry (zwłaszcza w okolicach pach, dekoltu, nadgarstków lub szyi) i doprowadzenia do stanu zapalnego lub uczulenia. Poza tym musimy pamiętać, że przecieranie nałożonych perfum ogranicza ich skuteczność działania.
  5. Perfumujemy przede wszystkim ciało, a konkretnie miejsca najcieplejsze, takie jak okolice pach, dekoltu lub szyi. Nie nakładamy perfum jedynie na ubrania, gdyż zapach ulatnia się z ich powierzchni bardzo szybko. Pamiętajmy też o tym, aby spryskać się wybranym zapachem na około pół godziny przed ważnym wydarzeniem (np. randką lub spotkaniem biznesowym). Zapach aplikowanych perfum jest właśnie wtedy najintensywniejszy.

Perfumy a ubrania — co warto wiedzieć?

Ubrań nie trzeba spryskiwać bezpośrednio. Skuteczniejszym rozwiązaniem jest rozpylenie mgiełki z perfum, a następnie przejście przez nią. Dzięki temu zapach utrzyma się znacznie dłużej i nie będzie tak bardzo intensywny. Aplikować perfumy można też na włosy (oczywiście w rozsądnych ilościach). Należy jednak pamiętać o tym, aby wcześniej dokładnie je umyć. Stosowanie perfum bezpośrednio na ubrania rodzi też szereg problemów technicznych. Niektóre preparaty zapachowe posiadają w swym składzie substancje, które osadzają się na tkaninie i pozostawiają na niej małoatrakcyjne, szpecące ślady, które można usunąć jedynie w trakcie prania. Perfumując ubrania, nie można zapominać o tym, że wierzchnie części garderoby (np. garnitur) są po pewnym czasie zdejmowane. Aby uzyskać efekt trwałego zapachu, warto też delikatnie spryskać odzież, która znajduje się niżej (np. koszula, sukienka).

Reasumując, zapach kształtuje stosunek innych osób do nas. Dobrze dobrane perfumy to przepis na sukces w życiu osobistym, ale też zawodowym. Dlatego warto kreować swój pozytywny wizerunek również na tej płaszczyźnie, nie przesadzając ani w jedną, ani w drugą stronę.

Powrót do listy artykułów