Jak właściwie przechowywać perfumy?

Jak właściwie przechowywać perfumy?

Po raz kolejny kupiłaś nowe perfumy o cudownym zapachu, które, bądźmy szczerzy, nie były tanie i chciałabyś je zachować jak najdłużej? Niestety perfumy nie zawierają instrukcji ani wskazówek dotyczących tego, jak je prawidłowo przechowywać. Jakie są zatem najlepsze sposoby przechowywania perfum, aby zachowały swoją świeżość? Podpowiadamy, co trzeba zrobić, aby Twoje perfumy długo zachowały swój zniewalający i intensywny zapach.

Utrata właściwości perfum z biegiem czasu

Degradacja właściwości perfum rozpoczyna się już w momencie otwarcia pudełka. Należy zauważyć, że piękne pudełka na perfumy, nie tylko mają się świetnie prezentować, ale służą bardzo ważnemu celowi, jakim jest utrzymywanie zawartości flakonu z dala od światła oraz zapobieganie przedostawaniu się tlenu do wnętrza butelki. Z tego też powodu opakowania wód perfumowanych i toaletowych są dodatkowo foliowane.

Trzeba pamiętać, że w opakowaniu perfumy nie mają dużego kontaktu z powietrzem, aż do momentu ich otwarcia. Natomiast po otworzeniu perfum i po pierwszym ich użyciu zaczynają się wszelkie wewnętrzne zmiany ich właściwości. Podobnie dobre wino po odkorkowaniu traci z biegiem czasu swój niepowtarzalny aromat. Zatem co zrobić, aby po otwarciu perfum jak najdłużej cieszyć się ich zapachem i to aż do opróżnienia flakonu? Należy odpowiednio go przechowywać.

Właściwe przechowywanie perfum

Najprostszą i najbardziej praktyczną wskazówką jest przechowywanie wody perfumowanej w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu. Tak właśnie możemy najlepiej uchronić swój ukochany zapach przed niszczącym wpływem wysokiej temperatury, światła i wilgoci. Nasłoneczniony parapet, szafka lub półka znajdująca się w pobliżu nagrzanego grzejnika, czyli podwyższona temperatura bardzo szybko zniszczy perfumy. Dlatego tak ważne jest trzymanie ich w zacienionym i chłodnym miejscu.

Jeżeli pragniesz wydłużyć trwałość perfum, na które wydałaś niemałe pieniądze, musisz pamiętać, aby po ich użyciu szczelnie je zamknąć. Oczywiście, jeżeli istnieje taka możliwość, stosuj dedykowaną nakrętkę lub kapturek. Zatem zamykaj perfum po każdym użyciu, aby zminimalizować jego ekspozycję na powietrze i wilgoć. Dodatkowo warto chować perfum do jego opakowania, co dodatkowo go zabezpieczy.

Dlaczego perfum nie należy trzymać w łazience?

Bardzo często swoje perfumy trzymamy w łazience. Jednakże bez wątpienia jest to najgorsze miejsce do przechowywania wód toaletowych i perfumowanych. Chociaż trzymanie perfum w łazience wydaje się logiczne i najbardziej wygodne, ponieważ to właśnie tam każdy z nas, myje się, ubiera i przygotowuje każdego dnia, to pod żadnym pozorem nie trzymaj tam swoich kochanych zapachów. Ze względu na częste zmiany temperatury, spowodowane myciem się np. pod prysznicem oraz z powodu wysokiej wilgotności i pary wodnej, łazienka jest najgorszym miejscem do przechowywania perfum.

Czy należy trzymać perfumy w lodówce?

Niektórzy "znawcy" proponują, aby perfumy trzymać w lodówce, ponieważ jest to miejsce zacienione i chłodne. Jednak szczerze odradzamy stosowanie takiego rozwiązania. Perfumy powinny być trzymane w temperaturze pokojowej. 16-21 stopni Celsjusza, to dla nich najlepsze warunki. Zatem temperatura w lodówce, która wynosi od 4 do 7 stopni Celsjusza, będzie dla nich zbyt niska, co także może wpłynąć negatywnie na ich trwałość.

Czy perfumy mają swój okres trwałości?

Należy zauważyć, że wszystkie perfumy tak jak inne kosmetyki mają swój ogólny okres trwałości. Można go bez problemu sprawdzić, np. na stronie checkfresh.com. Różni producenci przyznają, że okres przydatności do użycia perfum to około od trzech do maksymalnie pięciu lat przy właściwym ich przechowywaniu. Oczywiście ogromne znaczenie ma tu również rodzaj perfum i ich skład.

Niemniej jednak nie musisz od razu wyrzucać swojej wody perfumowanej lub toaletowej, jeśli minęła jej żywotność. Podobnie jak w przypadku jedzenia, najlepszym sposobem oceny, czy zapach ma już za sobą swoją świetność, jest jego weryfikacja. Z pewnością, kiedy używasz często swój ulubiony perfum, będziesz w stanie zauważyć, że zmienił swój zapach np. na bardziej kwaśny lub po prostu przestał być trwały tak jak dawniej. Jednakże, dopóki nadal czujesz Twoje perfumy i nadal ci się podoba ich zapach, możesz w dalszym ciągu je używać.

Gdzie trzymać perfumy?

Podsumowując, przechowuj swoje perfumy w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu. Najlepiej w pokoju w zamkniętej szafce lub szufladzie, gdzie nie ma wilgoci i panuje stała temperatura pokojowa. Zrezygnuj z trzymania swoich wód toaletowych i perfumowanych w łazience lub w kuchni, bo to może im zaszkodzić, ze względu na zmiany temperatury i wysoką wilgotność. Pamiętaj także, że perfumy to delikatne substancje, o które warto zadbać, by cieszyć się nimi przez lata.

Powrót do listy artykułów

1 komentarz

od teraz już nigdy nie będę jak do tej pory przechowywać perfum w łazience

Ela

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.