Czym różni się woda perfumowana od toaletowej?

Czym różni się woda perfumowana od toaletowej?

Niby banalne pytanie, ale czy tak naprawdę znasz na nie prawdziwą odpowiedź? Potrafisz bezbłędnie rozszyfrować skróty: EDT, EDP, EDC czy jednak sprawiają Ci trudność? Skorzystaj z naszej ściągawki i dowiedz się, po który flakon sięgnąć. Wyjaśniamy, czym jest woda perfumowana, a czym woda toaletowa.

perfumy

 

Czy każde perfumy to perfumy?

Perfumy od zarania dziejów budziły zachwyt i kojarzyły się z bogactwem. Starożytni Egipcjanie wykorzystywali je do rytuałów religijnych, widząc w nich ogromną moc. Królowa Francji Maria Antonina żona Ludwika XVI lubowała się w perfumach i kazała perfumować wszystkie komnaty swojego pałacu. Długo po jej śmierci w pałacu był nadal wyczuwalny zapach piżma. Perfumy to także znane od wieków afrodyzjaki, które, niczym niewidzialny magnes, przyciągają płeć przeciwną. To właśnie XVIII wiek zapoczątkował masową produkcję perfum i wyodrębnienie piramidy zapachowej, czyli nut głowy, serca i bazy, które składają się na każdą kompozycję. Z osiągnięć Francuzów czerpiemy do dzisiaj. Czy jednak w każdym flakonie są prawdziwe perfumy? Niezupełnie.

Z czego składają się perfumy?

Na kompozycję zapachową składają się olejki eteryczne, substancje homogenizujące, środki wzmacniające oraz rozpuszczalnik (np. etanol). Od stężenia olejków zależy moc kompozycji, a także jej trwałość – w perfumiarstwie rozróżnia się perfumy właściwe, wodę perfumowaną, wodę toaletową, wodę kolońską oraz wodę odświeżającą. Przyjrzyjmy się każdej z kompozycji.

Perfumy (Parfum)

Najmocniejszą kompozycją są perfumy, czyli parfum. Zawierają one pomiędzy 20-43% olejków eterycznych. Są to produkty niezwykle ekskluzywne i bardzo drogie. Niewielu z nas miało do czynienia z prawdziwym ekstraktem perfum. Często pojawiają się jako wersje kolekcjonerskie w malutkich pojemnościach i nie są dostępne dla przeciętnego klienta.

Woda perfumowana (EDP)

Woda perfumowana to kompozycja której stężenie olejków eterycznych wynosi od 10 do 20%. Po czym ją rozpoznać? Flakon zdobi oznaczenie EDP, które oznacza eau de parfum. Woda perfumowana jest bardzo często wybierana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, ponieważ zwykle dłużej utrzymuje się na skórze niż woda toaletowa.

Zobacz więcej bestsellerów »Woda toaletowa (EDT)

Nieco słabszą wersją zapachu jest woda toaletowa. Eau de toilette posiada stężenie olejków eterycznych na poziomie od 5 do 10%. Woda perfumowa jest delikatniejsza, więc świetnie sprawdza się w okresie letnim. EDT o orzeźwiających zapachach szybko znikają z drogeryjnych półek, ponieważ nie przytłaczają w gorącym okresie. Większość męskich kompozycji występuje właśnie w koncentracji wody toaletowej.

Zobacz więcej bestsellerów »

Uwaga!

Nie zawsze woda perfumowana pachnie tak samo jako woda toaletowa. Zdarza się, że wersja toaletowa z tej samej linii jest nieco zmieniana i poddawana procesowi reformulacji, czyli odświeżania zapachu. Można to zauważyć na przykład w przypadku perfum Givenchy Ange ou Demon Le Secret, gdzie wersja toaletowa i perfumowana różnią się znacznie od siebie.

Woda kolońska (EDC)

Woda kolońska jest postrzegana jako typowo męski kosmetyk, jednak na początku XVIII wieku była przeznaczona dla obojga płci. Eau de cologne, czyli EDC, zawiera od 3 do 5% olejków eterycznych. Swoją nazwę zawdzięcza miejscu, w którym powstała – fabryka Johanna Marii Fariny znajdowała się w Kolonii. Co ciekawe, oryginalną wodę kolońską Fariny można kupić także obecnie – receptura została jednak nieco zmodyfikowana.

Ciekawostka

Olejki zapachowe pozyskuje się z różnych części roślin, ale nie tylko. Odzwierzęce składniki, jak kastoreum, ambra, piżmo czy cywet stosuje się bardzo często do wzmocnienia zapachu i jego utrwalenia. Poza tym niektóre z tych składników to silne afrodyzjaki, którym nie jest w stanie oprzeć się płeć przeciwna.

NAZWA STĘŻENIE
perfumy (perfum) 20-43%
woda perfumowana(EDP, eau de parfum) 10-20%
woda toaletowa(EDT, eau de toilette) 5-10%
woda kolońska(EDC, eau de cologne) 3-5%

Woda odświeżająca (EDS)

Eau Fraîche, czyli woda odświeżająca, zawiera najniższe stężenie olejków eterycznych od 1 do 3%. Ta forma zapachowego kosmetyku nie jest zbyt popularna, jednak w okresie letnim niektóre panie decydują się na takie subtelne odświeżenie.

Teraz bez problemu rozszyfrujesz tajemnicze oznaczenia flakonów i wybierzesz najlepsze perfumy dla siebie lub swoich bliskich.

Powrót do listy artykułów

13 komentarze(-y)

Mam pytanie czy możliwe jest aby woda toaletowa miała inny skład niż woda perfumowana tego samego zapachu?
Pytam bo np. Notino podaje że Daisy Marc Jacobs

woda toaletowa ma skład : głowa – liście fiołka, czerwony grapefruit, poziomki leśne ; serce – jaśmin, gardenia fiołek ; podstawa – białe drzewo, piżmo, wanilia; grupa zapachowa – kwiatowe, drzewne

a woda perfumowana ma skład : głowa – bergamotka, truskawka, gruszka; serce – jaśmin, miód, róża; podstawa – mech, piżmo, benzoina, wanilia; grupa zapachowa – owocowe

Pozdrawiam Sylwia K.

Sylwia

DZIĘKUJĘ!
Świetne opracowanie,brawa dla pomysłodawcy.Wreszcie jasny przekaz i można z niego korzystać.
Pozdrawiam!

Maria

Ja ostatnio znalazlam taki perfum jak Panthera na edp24 i sobie bardzo chwale a to ledwo 50 zl wiec jak za perfum to dobra cena w wersji de luxe

Aneczka

Dziękuję za przydatne wyjaśnień oznaczeń, proszę jeszcze co oznaczają na flakonach cyfry – np. 3,3 Fl oz. pozdrawiam. Połock 19.03.2021.

Tadeusz

dziękuję, proste i konkretne wyjaśnienie tematu

Piotr

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.