Zapachy inspirowane naturą

Zapachy inspirowane naturą

W dawniejszych czasach ludzie wierzyli w moc natury i oddawali jej cześć. Dziś, zamknięci w „betonowych dżunglach”, szukamy kontaktu z przyrodą na co dzień. I perfumy taki kontakt oferują, bo wiele marek wprost inspiruje się naturą i próbuje ująć jej niepowtarzalny charakter w szklanej buteleczce.

Z jakim skutkiem? Okazuje się, że całkiem niezłym. I chociaż trudno naśladować Matkę Naturę, to niektóre perfumy nią inspirowane mogą skraść nasze serca – a już na pewno nosy.

Badania naukowe potwierdzają, że zapachy roślinne mogą zmniejszać stres, poprawiać nastrój i nawet wspierać procesy leczenia. To nie tylko kwestia psychologii – to naukowo udowodniony fakt, że zapachy bezpośrednio wpływają na nasz mózg i układ nerwowy, a tym samym na nasze samopoczucie.

Warto więc zagłębić się w ten temat i poznać nową odsłonę perfum, które mogą stanowić prawdziwą aromaterapię.

Najpopularniejsze naturalne składniki w perfumiarstwie i ich właściwości

Co takiego sprawia, że perfumy z naturalnymi składnikami, są tak popularne? Otóż, ta moda na powrót do natury nie jest przypadkowa. Wręcz przeciwnie – ludzie coraz częściej szukają produktów, które nie tylko pachną dobrze, ale też są bliskie naturze i mają pozytywny wpływ na nasze ciało i umysł.

Nic więc dziwnego, że perfumy kwiatowe, owocowe czy drzewne są jednymi z najpopularniejszych – zarówno pośród kobiet, jak i mężczyzn.

Perfumy kwiatowe, jak różane czy jaśminowe, kojarzą się z romantyzmem i elegancją. Ich słodki, intensywny zapach przywodzi na myśl wiosnę w pełnym rozkwicie, a to bez wątpienia jedna z ulubionych pór, która czasami tylko przegrywa z latem. A skoro lato, to i cytrusy, które stanowią ważny składnik perfum, zwłaszcza w odświeżających produktach.

Jednak inspiracja naturą może iść znacznie dalej. Nie brakuje perfum, które mają przywodzić na myśl chociażby deszcz czy wilgotny las (tutaj pierwszeństwo mają z całą pewnością perfumy fougere nawiązujące – jak wskazuje francuska nazwa – do paproci).

Uniwersalność perfum

Atutem perfum inspirowanych naturą jest ich niepodważalna uniwersalność. Oczywiście, w dużej mierze za uniwersalność odpowiada szeroki wybór, ponieważ perfumy dostępne są w naprawdę bogatym wachlarzu – od lekkich, owocowych kompozycji, poprzez odurzająco kwiatowe aromaty, aż po cięższe nuty drzewne. Dzięki temu każdy, niezależnie od swoich indywidualnych preferencji, może znaleźć coś dla siebie.

Przykłady? Nasz sklep internetowy jest ich pełny, ale na uwagę zasługują chociażby:

Oczywiście, te trzy przykłady nie wyczerpują wszystkich możliwości, ponieważ opcji jest zdecydowanie więcej i każdy samodzielnie może odkryć zupełnie nową odsłonę natury, zamkniętą w szklanej buteleczce, a dzięki temu zawsze dostępną na wyciągnięcie ręki.

Perfumy a aromaterapia – czy można to połączyć?

Wyżej wspomnieliśmy już zdawkowo o aromaterapii. Czym ona tak właściwie jest?

Aromaterapia to znana praktyka poprawy nastroju za pomocą zapachów. W tym celu wykorzystuje się głównie olejki eteryczne i/lub świece zapachowe, ale rodzi się tutaj pytanie – czy perfumy mogą też oddziaływać w ten sposób na człowieka?

Jak najbardziej tak, chociaż warto zauważyć, że nie będzie to tak głębokie i „prozdrowotne” oddziaływanie jak w przypadku klasycznych olejków eterycznych, które są do tego wręcz przeznaczone. Perfumy będą działać bardziej na zasadzie subtelnej poprawy samopoczucia u noszącego.

Oczywiście, perfumy mogą zawierać naturalne składniki, takie jak ekstrakty roślinne i wspomniane olejki eteryczne, ale ich głównym celem jest zapewnienie trwałego i przyjemnego zapachu na długie godziny. Działają na zasadzie aromaterapii jedynie w ograniczonym stopniu, oferując przede wszystkim estetyczne i emocjonalne doznania.

Czy to wystarczy? W wielu przypadkach tak, o czym na pewno przekonały się osoby, które mają swoje ulubione zapachy – sięgniecie po taki flakonik, od razu wywołuje pozytywne odczucia.

A Ty masz już swoje ulubione perfumy? Jeśli jeszcze nie, czas to zmienić – koniecznie sprawdź propozycje z naszego sklepu internetowego, ponieważ jesteśmy przekonani, że czeka tam na Ciebie zapachowa perełka.

 

 

 

Powrót do listy artykułów