Jak odróżnić podróbkę perfum od oryginału?

Jak odróżnić podróbkę perfum od oryginału?

Wielu z nas korzysta z perfum znanych firm, aby poczuć się pewniej. Przyjemny zapach sprawia, że w nowy dzień wchodzimy ze świeżą energią. Jednak drogie produkty, które świetnie się sprzedają, zawsze zwracają uwagę fałszerzy, którzy chcą dorobić się na sukcesach znanych firm. W jaki więc sposób kupować oryginalne perfumy w niskich cenach, mając pewność, że nie oddajemy naszych pieniędzy oszustom?

Dlaczego nie warto kupować podrobionych perfum?

Marki luksusowe, które sprzedają najlepszej jakości perfumy, przykładają ogromną wagę do tego, jakich składników używają w procesie produkcji. W przeciwieństwie do perfum podrabianych nie musimy się martwić o szkodliwość tych produktów dla naszej skóry – o ile nie jesteśmy uczuleni na żaden składnik.

Co więcej, oryginalne perfumy cechują się o wiele dłuższą trwałością oraz odpowiednią intensywnością zapachu. Jak wszyscy wiemy, zbyt mocna woń perfum wcale nie jest przyjemna ani dla nas, ani dla naszego otoczenia. Nieoryginalne perfumy często posiadają bardzo intensywny, lecz szybko ulatniający się zapach lub ledwo wyczuwalną woń, którą ciężko wydobyć nawet w przypadku użycia dużej ich ilości na raz.

Nie zapominajmy też o tym, że sprzedaż produktów podrabianych jest w Unii Europejskiej zabroniona. Mimo praw na szczeblu unijnym, regulacje dotyczące rynku podróbek są bardzo odmienne w wielu krajach. Dla przykładu we Francji samo posiadanie jednej podróbki jest wystarczające, by dostać karę więzienia lub grzywny. Dlatego nie warto ryzykować ich kupowania.

Jak rozpoznać prawdziwe perfumy?

Na jakie elementy zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że produkt, za który płacimy, jest oryginalny?

Numer seryjny

W Internecie bez problemu można znaleźć strony, które pozwalają sprawdzić oryginalność perfum. Wystarczy wprowadzić numer seryjny produktu, który znajduje się na spodzie opakowania, aby dowiedzieć się, czy jest on prawdziwy. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że wyszukiwarki mogą nie posiadać informacji na temat perfum z edycji limitowanych. Co więcej, producenci czasem zmieniają numer seryjne perfum, właśnie po to, aby utrudnić podrabianie ich.

Opakowanie – folia i kartonik

Marki luksusowe przywiązują dużą wagę do tego, w jaki sposób zapakowane są ich produkty. Z tego powodu często już po samym sposobie zapakowania produktu łatwo stwierdzić, czy jest on podrabiany.

Po pierwsze i oczywiste – w żadnej nazwie nie mogą znajdywać się literówki. Wytłoczenia powinny być dokładne i równe (chyba że wynika to z designu opakowania). Po drugie – ważny jest też sposób zgięcia kartonika. Marki luksusowe nie pozwoliłyby sobie na to, aby opakowanie było krzywe.

Folia powinna być równo sklejona. O tym, że perfumy są podrabiane, może nam powiedzieć także jej nadmiar. Drogie marki produkują opakowania w taki sposób, aby folia była idealnie dopasowana do kartonika.

Flakonik

Marki, oprócz zapachu, starają się wyróżnić na tle konkurencji także formą flakonika. Wiele z nich uważa je za swoiste dzieło sztuki. Kształt butelki, w którym sprzedawane są perfumy, jest z tego powodu bardzo ciężki do podrobienia. Warto także zwrócić uwagę na zakrętki, które nie raz mają bardziej wymyślne kształty, niż same flakoniki.

O oryginalności produktu może nam powiedzieć też gładkość szkła. W przypadku podróbek bywa ono chropowate lub nieprzeźroczyste. Należy jednak pamiętać, aby upewnić się, że nie wynika to z designu flakonika.

Cena

Nie ma się co oszukiwać, że produkty marek luksusowych są zazwyczaj stosunkowo drogie. Jeśli produkt kusi nieprawdopodobnie niską ceną – to faktycznie jest to pewnie nieprawdopodobne. O ile zdarza się, że perfumy można kupić na promocjach, gdy cena jest o wiele niższa, nie warto nabierać się na zbyt szokujące okazje, które mogą świadczyć o tym, że produkt jest podrobiny.

Należy jednak pamiętać, aby brać pod uwagę różnice wynikające z zamawiania perfum ze sklepów online, a kupowania ich stacjonarnie. Wiele sklepów, aby utrzymać działalność swoich punktów, nakłada na produkty wysokie marże, które znacząco podbijają cenę. Nie raz zdarza się, że te same produkty, nawet z tych samych sklepów, możemy kupić o wiele taniej w Internecie. Nie świadczy to wtedy w żaden sposób o tym, że produkty w sklepie niestacjonarnym są podrabiane.

Zapach i trwałość perfum

Oryginalne perfumy mają niepowtarzalne zapachy. W przypadku marek luksusowych pojawiają się trzy nuty zapachowe. Pierwsza wyczuwalna jest od razu po aplikacji produktu, natomiast dwie następne dopiero po jakimś czasie, który może wynosić nawet kilka godzin. Z tego powodu, oryginalne perfumy pachną pięknie przez długi czas.

Perfumy podrabiane posiadają jedynie pierwszą nutę zapachową. Co więcej, ich trwałość jest znacznie krótsza.

Jak sprawdzić, czy sklep sprzedaje oryginalne perfumy?

Aby mieć pewność, że produkt, który kupujemy, jest oryginalny, czasem dużo łatwiej jest sprawdzić autentyczność sklepu, z którego go kupujemy. Nie musimy się martwić, jeśli perfumy kupujemy w oryginalnych sklepach dużych sieciówek – takie miejsca nie pozwoliłyby sobie na ryzykowanie swoją reputacją oraz łamanie prawa.

Jeśli jednak wybieramy mniej znane sklepy, warto sprawdzić opinie na ich temat w Internecie. W wielu recenzjach sklepów, które sprzedają podróbki, pojawia się taka informacja. Jeśli sklep nie posiada jeszcze opinii – nie ryzykujmy wydawania pieniędzy na coś, co może okazać się nieoryginalne.

Powrót do listy artykułów