Perfumy o zapachu róży

Perfumy o zapachu róży

Perfumy o zapachu róży to jeden z najpopularniejszych wyborów wśród kobiet. Nic dziwnego, w końcu różę często nazywa się królową kwiatów, więc jej wysokie miejsce w rankingu damskich perfum jest w pełni uzasadnione.

Patrząc w przeszłość – i to dość odległą – można dostrzec, że po płatki róży sięgano chętnie już w antycznych czasach. Egipt, starożytna Persja, Rzym – mieszkańcy tych regionów doceniali wyjątkowy aromat kwiatu. Co jednak ważne, wykorzystywano ją nie tylko ze względu na zapach, ale także z powodu przypisywanych jej właściwości leczniczych i kosmetycznych.

W dzisiejszym świecie rynek perfum jest różnorodny i ma wiele do zaoferowania, także w tak „wąskiej” kategorii, jaką są perfumy różane. Sprawdźmy więc różne odsłony tych zapachów.

Różne odsłony perfum różanych

Zapach róży w perfumerii może pochodzić z różnych źródeł, w tym z olejków eterycznych, ale również z syntetycznych składników, które naśladują naturalny aromat. Dodatkowo istnieje wiele odmian róży, z których każda posiada unikatowy profil zapachowy – od słodkich i delikatnych do głębokich i intensywnych nut.

Jedną z najbardziej cenionych jest róża damasceńska, którą śmiało można określić największym klejnotem w kwiatowej koronie. Oryginalnie pochodzi z Syrii, ale współcześnie jest uprawiana w wielu regionach świata. Złożony i głęboki zapach łączy w sobie elementy słodkie, pikantne, a nawet akcenty cytrusowe, co sprawia, że jest niezwykle pożądana w produkcji najwyższej jakości perfum.

Oczywiście, różne marki chętnie eksperymentują ze składem swoich perfum, więc jeśli cenisz sobie delikatniejsze i prostsze kompozycje, również znajdziesz coś dla siebie pośród różanych zapachów.

Męskie i damskie perfumy różane

Chociaż róża kojarzy się przede wszystkim z damskimi perfumami, to i w męskich zapach można znaleźć ją wśród składników. Sięgają po nią zarówno znane marki o światowej, ugruntowanej pozycji, jak i mniejsze, bardziej niszowe firmy.

Różę można znaleźć w nutach głowy, serca czy bazie, co ma oczywiście wpływ na intensywność zapachu. Czasami składnik stanowi zaledwie dodatek, którego celem jest złagodzenie ciężkiej kompozycji, innym razem jest to podstawa, która zapewnia piękny, delikatny, kwiatowy aromat.

Przykłady? Proszę bardzo!

  • Chanel No. 5 – klasyczny i ponadczasowy zapach, w którym róża łączy się z jaśminem i drzewem sandałowym, tworząc bogaty i złożony bukiet. Ciekawostką jest fakt, że druga sztandarowa propozycja, czyli Chanel Coco Mademoiselle również posiada w swoim składzie różę.
  • Jimmy Choo: Jimmy Choo – kwiatowo-owocowy zapach, czyli ukłon w stronę lżejszych kompozycji. Idealny wybór na co dzień, zwłaszcza gdy cenisz sobie kobiece aromaty.

Wspomnieliśmy, że i w męskich perfumach można znaleźć róże w składzie. Jak najbardziej, a dwa poniższe przykłady są tego najlepszym dowodem:

  • Paco Rabanne: 1 Million – jeden z najpopularniejszych i najciekawszych męskich zapachów, który jest uwodzicielską mieszanką o zaskakujących połączeniach. A róża w nucie serca tylko podkreśla tę wyjątkowość.
  • Xerjoff – Casamorati 1888luksusowe perfumy unisex z wyraźnie korzennym zapachem, złagodzonym dzięki dodatkom z róży i geranium.

Wybór perfum o zapachu róży zależy od osobistych preferencji oraz od okazji, na którą są przeznaczone. Lżejsze i świeższe kompozycje sprawdzą się na co dzień, szczególnie w cieplejsze miesiące – od wiosny do wczesnej jesieni – podczas gdy te głębsze i bardziej zmysłowe mogą być idealne na wieczorne wyjścia, zarówno dla niej, jak i dla niego.

Niezależnie od tego, czy szukasz czegoś klasycznego i ponadczasowego, czy nowoczesnego i świeżego, perfumy o zapachu róży z pewnością zaspokoją Twoje potrzeby.

Powrót do listy artykułów

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.