Dlaczego perfumy zmieniają kolor?

Dlaczego perfumy zmieniają kolor?

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego perfumy zmieniły kolor? Czy to kwestia ich zepsucia, niewłaściwego przechowywania produktów, a może naturalna kolej rzeczy? Każda z tych odpowiedzi może być prawdziwa, bo perfumy są mieszanką różnych składników, które wraz z upływem czasu mogą ulec zmianie.

Sprawdzamy, od czego zależy zmiana koloru perfum i kiedy jest to powód do niepokoju.

Od czego zależy kolor perfum?

To pytanie często zadają sobie miłośnicy perfum, bo wiele osób zakłada, że im ciemniejsza barwa płynu, tym trwalszy zapach. Warto jednak zaznaczyć, że kolor perfum nie wpływa na ich trwałość czy jakość, ale może być wyznacznikiem ich zapachu i intensywności.

W końcu jasne, często różowe odcienie, związane są z delikatnymi nutami zapachowymi, a żółto-pomarańczowe barwy sugerują cytrusowe i świeże aromaty. Nie powinno to dziwić, ponieważ za nadawanie koloru perfumom odpowiedzialne są składniki, z których je stworzono.

Co jednak ciekawe, koncentrat zapachowy jest wykonany na bazie aromatycznych olejków, a te mają tendencję do tworzenia różnorodnych odcieni, zwłaszcza w zestawieniu z dodatkowymi składnikami, więc perfumy o podobnym składzie mogą się różnić między sobą kolorystycznie.

I wreszcie ostatnia kwestia – kolor buteleczki na perfumy. Flakony to często małe dzieła sztuki, które mają wizualnie współgrać z kompozycją zapachową, dlatego też barwa szkła może intensyfikować kolor perfum, aby lepiej oddziaływać na wyobraźnię kupującego.

Dlaczego perfumy zmieniają kolor?

Być może zdarzyła Ci się sytuacja, w której zakupione perfumy zmieniły kolor? I chociaż nie są to częste przypadki, to warto wiedzieć, dlaczego tak się dzieję.

A powodów może być kilka:

  • minął termin ważności perfum,
  • perfumy były niewłaściwie przechowywane,
  • perfumy weszły w reakcję z innymi substancjami (np. powietrzem).

 

 

Przyjrzyjmy się bliżej każdej z tych sytuacji.

Upłynął termin przydatności perfum

Barwniki, olejki eteryczne i inne składniki stosowane do produkcji perfum mają naturalną tendencję do zmiany swojego koloru wraz z upływem czasu. Dlatego też producenci wyznaczają daty przydatności do użytku. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie użytkownikom optymalnych doznań, zarówno zapachowych, jak i wizualnych.

Co ważne, nie wszystkie produkty muszą mieć oznaczoną datę ważności, bo jeśli okres przydatności jest dłuższy niż 2,5 roku (30 miesięcy), to nie ma obowiązku zamieszczania dat granicznych. Jednak w takim przypadku producenci są zobowiązani do umieszczenia innej informacji – symbolu PAO (z angielskiego: Period After Opening), czyli okresu przydatności po otwarciu. Najczęściej jest to okres od kilku do kilkunastu miesięcy, ale termin przydatności wpływa wiele czynników (np. sposób przechowywania).

Po upływie wskazanego terminu, składniki aktywne mogą tracić swoje właściwości, a tym samym, na przykład, powodować zmianę koloru perfum.

Niewłaściwe przechowywanie perfum i reakcja z innymi substancjami

Na to, jak będą prezentować się perfumy po kilku miesiącach od otwarcia, wpływa również sposób ich przechowywania. W styczności z innymi substancjami (np. powietrze, składniki kosmetyków, para wodna) mogą one ulec chemicznej degradacji, a tym samym utracić swoje właściwości.

Eliminując kilka powszechnych błędów, można zachować na dłużej wyjątkowość ulubionego zapachu.

Na naszym blogu znajdziesz obszerny wpis na temat tego, jak właściwie przechowywać perfumy, dlatego zachęcamy, aby zapoznać się z tematem, bo pozwoli Ci to w pełni wykorzystać potencjał każdego flakoniku.

Czy zmiana barwy perfum to powód do niepokoju?

Nie zawsze, ale warto unikać takich sytuacji, ponieważ może to być sygnał, że zmianie uległa kompozycja perfum. W takim wypadku należy sprawdzić datę ważności/przydatności oraz przetestować zapach w bezpiecznych warunkach, ponieważ w reakcji ze skórą może on zupełnie inaczej pachnieć, a nawet powodować uczulenie!

Jeżeli jednak, pomimo zmiany koloru perfum, nie zaobserwujesz żadnych innych niepokojących objawów, to mogą być one bezpiecznie używane.

Powrót do listy artykułów