Retinol – składnik, który przywraca młodość

Retinol – składnik, który przywraca młodość

Retinol jest pochodną witaminy A, która od lat stosowana jest w kosmetyce i zabiegach estetycznych. Ma szerokie spektrum działania, w tym zdolność do rewitalizacji skóry, redukcji zmarszczek i przebarwień oraz pomoc w walce z trądzikiem. Dlatego też jest często używany w wielu produktach do pielęgnacji skóry. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na kosmetyki wegańskie na rynku pojawił się również bakuchiol, znany jako roślinny odpowiednik retinolu.

Retinol a bakuchiol

Zarówno retinol, jak i bakuchiol mają właściwości odmładzające. W skuteczny i efektywny sposób zatrzymują czas. Retinol, dzięki niższej masie cząsteczek, wchłania się przez warstwy skóry, stymulując produkcję kolagenu i elastyny, co sprzyja pogrubieniu i poprawieniu struktury cery. Bakuchiol, mimo innej budowy, ma niezwykle podobne działanie. Oba składniki biorą czynny udział w procesie odnowy naskórka, pomagają wygładzić cerę i nadać jej większy blask. Dzięki działaniu złuszczającemu, zmniejszają widoczność plam i bruzd. Są skutecznymi antyoksydantami oraz doskonale chronią skórę przed uszkodzeniami.   

Jeśli retinol i bakuchiol działają podobnie, to co wybrać?

Podstawową różnicą między retinolem i jego roślinnym odpowiednikiem jest większa możliwość wystąpienia podrażnień. Warto więc z ostrożnością i rozwagą dopasować stężenie retinolu do rodzaju skóry i najlepiej zacząć od niskich wartości. Dodatkowo przez cały okres stosowania używać kosmetyków z filtrem SPF. Warto też przyjrzeć się etykietom kremów z retinolem - niektóre z nich już same w sobie zapewniają odpowiednią ochronę przed słońcem - Skoncentrowany krem ultraliftingujący 50+ z serii Retinol&Niacynamid to doskonała symbioza odmładzających właściwości retinolu i ochronnych właściwości filtra SPF 20. Warto również sięgnąć po kosmetyki do stosowania na noc, w ten sposób cera zostanie ochroniona przed właściwościami fotouczulającymi witaminy A - Krem modelujący owal twarzy na noc 60+ z serii Retinol&Niacynamid zapewni skórze skuteczną kurację – zadziała liftingująco oraz odmładzająco.

Retinolu w przeciwieństwie do bakuchiolu, nie poleca się kobietom w ciąży, dodatkowo może powodować wystąpienie wysypki, zaczerwienień czy suchości skóry. Warto więc zacząć jego stosowanie na zagojoną, niepodrażnioną skórę.

retinol

Czy retinol jest wegański?

Bakuchiol, pozyskiwany z rośliny Psoralea corylifolia, zyskał zwolenników wśród osób, stosujących kosmetyki wegańskie. Jednak ciekawostką jest to, że nie każdy kosmetyk z retinolem pozbawia go etykietki vegan friendly. Retinol można pozyskiwać również z roślinnych źródeł. Kuracja 0,2% retinol na twarz, szyję i dekolt z serii Serum Shot od Eveline Cosmetics będzie więc odpowiednią propozycją dla wegan, którzy potrzebują odmłodzić oraz rozjaśnić swoją cerę. Jednak posiadaczom skóry dojrzałej i zwolennikom bakuchiolu polecamy intensywnie odmładzającą maseczkę z serii Perfect Skin, która widocznie napnie i wygładzi cerę.

Czy można używać retinol na skórę pod oczy?

Tak, ale pamiętajmy, że retinol działa silnie wysuszająco, więc do pielęgnacji delikatnej  skóry w okolicy oczu warto zastosować silnie liftingujący koncentrat pod oczy i na powieki z serii Pro-retinol 100% Bakuchiol, który dodatkowo zawiera zapobiegający przesuszeniom kwas hialuronowy.

Retinol nie tylko na twarz? A kto nam zabroni!

Faktycznie, retinol najczęściej można znaleźć w produktach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy. Jednak jego szerokie zastosowanie i wiele pożądanych właściwości doskonale sprawdzi się również w kosmetykach do pielęgnacji ciała. Działanie nawilżające, regenerujące i odmładzające można znaleźć w intensywnie naprawczym kremie do rąk i paznokci z serii Extra Rich No 1. Produkt opóźnia procesy starzenia, zmniejsza szorstkość dłoni i pozostawia je przyjemnie gładkie. Dba też o poprawę kondycji paznokci.

Skuteczna pielęgnacja skóry

Retinol jest skutecznym składnikiem aktywnym, który pomoże zachować zdrową i młodą skórę. Jego właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i antybakteryjne sprawiają, że znajdzie wielu zwolenników. Ze względu na możliwe skutki drażniące skórę, warto go jednak stosować z ostrożnością. Bakuchiol, jako jego roślinny odpowiednik, doskonale sprawdzi się przy wszystkich rodzajach skóry, również naczynkowej i wrażliwej. Zapewni też podobnie doskonałe efekty.

Powrót do listy artykułów