Przeterminowane kosmetyki - gdzie wyrzucać?

Przeterminowane kosmetyki - gdzie wyrzucać?

Czy dokonując zakupu, zwracasz uwagę na termin ważności produktu kosmetycznego? Czy dokonujesz przeglądu używanych kosmetyków w domu pod kątem ich przydatności do użycia? Jeśli nie, to błąd. Stosowanie przeterminowanych kosmetyków nie tylko może być nieefektywne z powodu utraty ich właściwości, ale i przyczynić się na przykład do rozwoju uczulenia czy powstania wyprysków. Jak sprawdzić, czy kosmetyk nadaje się do użycia i jak postępować z produktami po dacie ważności? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.

Termin ważności - gdzie go szukać?

Dyrektywy unijne nakładają na przedsiębiorców szereg obowiązków związanych z informowaniem klienta o terminie przydatności produktów dopuszczanych do sprzedaży. Dotyczy to nie tylko branży spożywczej, czy farmaceutycznej, ale kosmetycznej również. Obowiązek wskazywania terminu ważności wynika zatem z prawa, choć i w tym przypadku przewidziane są wyjątki. Na produktach znajdujemy wiele oznaczeń, ale do najważniejszych w omawianym zagadnieniu należą symbol PAO lub Exp.

PAO

PAO to graficzny symbol pudełka z wieczkiem lub klepsydry, który wskazuje na czas użyteczności tuż po otwarciu opakowania. Obok wspomnianego symbolu znajduje się liczba oznaczająca miesiące. Rzadziej termin ten wyrażany jest w latach.

"M" jak "months" oraz "Y" jak "years". Przykład: 12M, 24M, 2Y. Wyjątkiem od stosowania symbolu PAO są produkty, które nie tracą swych właściwości, gdyż są stabilne chemicznie lub nie otwierają się samoistnie, a także produkty jednorazowego użytku, jak np. saszetki z maseczkami, szamponami czy odżywkami.

Expiration day

Exp. to oznakowanie, najczęściej stosowane pod denkiem lub na zgrzewie opakowania. Symbol ten wskazuje na o ostateczny czas przydatności kosmetyku i nie jest związany z otwarciem opakowania. Dla przeciętnego użytkownika, oznaczenie to może być trudne do rozszyfrowania, jednak i tutaj z pomocą przychodzi internet, gdzie znajdziesz sposoby, w jaki sposób odczytywać oznaczenia danego producenta. Coraz więcej firm oferuje aplikacje na telefon, które ułatwiają odczytywanie terminów już na etapie zakupów drogeryjnych.

Ocena przydatności

Umiejętność odczytywania PAO i Exp. jest istotna z dwóch powodów. Sprawdzając przydatność kosmetyków, należy zwrócić uwagę na obydwa symbole równocześnie, ponieważ mogą zajść dwie sytuacje:

  • Termin Exp. może zostać osiągnięty szybciej, np. 6 miesięcy po otwarciu kosmetyku. Jeżeli termin PAO to np. 12M, to kosmetyk i tak nie jest zdatny do dalszego użytkowania po 6 miesiącach, zgodnie z terminem Exp.
  • Termin PAO może zostać osiągnięty szybciej, np. 12 miesięcy po otwarciu, choć do terminu wynikającego z Exp. zostało jeszcze 24 miesiące. Pomimo tego, że termin Exp. jeszcze nie upłynął, to i tak należy zaprzestać stosowania kosmetyku.

Teoria a praktyka

Należy mieć świadomość, że terminy PAO i Exp. odnoszą się produktów przechowywanych w odpowiednich warunkach, zgodnie z zaleceniami producenta, które nie były narażone na przykład na działanie promieni UV (nie były trzymane na parapecie), albo w pomieszczeniach zbyt wilgotnych i nieodpowiedniej temperaturze - zbyt niskiej lub zbyt wysokiej. Czasem jednorazowe "przegrzanie" kosmetyku, może doprowadzić do jego rozwarstwienia i utraty właściwości kosmetycznych, dlatego należy zwracać uwagę na wszelkie zmiany barwy, zapachu czy konsystencji. Niedotrzymywanie higieny aplikacji może powodować dostawanie się drobnoustrojów i zanieczyszczeń do wnętrza kosmetyku, na przykład do kremów czy balsamów w słoiczkach, dlatego warto korzystać ze szpatułek. Przeterminowane perfumy poza utratą przyjemnego zapachu, mogą podrażniać skórę i silnie uczulać.

Jak postępować z kosmetykiem przeterminowanym?

W przypadku gdy termin ważności kosmetyków upłynął, należy pozbyć się zarówno opakowania, jak i resztek po używanym produkcie. Niektóre firmy oferują opakowania z wymiennymi wkładami. To rozwiązanie zyskuje na popularności dzięki swoim ekologicznym walorom. Jeśli jednak nie mamy do czynienia z takim opakowaniem, musimy przestrzegać zasad segregacji. Jeżeli produktu jest dużo i posiada on tłustą, gęstą konsystencję, nie należy spuszczać zawartości w toalecie czy umywalce, ponieważ możemy spowodować ich niedrożność. W takim wypadku całość należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Wprowadzanie przeterminowanych chemikaliów do ścieków, również ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jeżeli jednak w opakowaniu została nieznaczna ilość kosmetyku, którą możemy usunąć bez szkody dla środowiska, to resztki opakowaniowe powinniśmy rozdzielić zgodnie z obowiązującymi zasadami segregacji na każdym osiedlu. Najczęściej opakowania po kosmetykach segregujemy w sposób następujący:

Pojemnik na metale I tworzywa sztuczne

  • tubki po balsamach;
  • butelki po szamponach i odżywkach;
  • opakowania po tuszach do rzęs, pomadkach, cieniach, pudrach;
  • wieczka od szklanych opakowań, np. kremów.

Pojemnik na szkło

Pojemniki szklane zaś wyrzucamy do kosza na szkło bezbarwne lub kolorowe, w zależności od rodzaju tworzywa. Potłuczone szkło zawsze wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane.

Pojemnik na odpady zmieszane

W każdym przypadku powinniśmy dążyć do jak najdokładniejszego rozdzielenia poszczególnych elementów opakowania, jeśli są wykonane z różnych tworzyw, np. metalowe zatyczki, szklane lub plastikowe korki itp. Jeśli nie jest to możliwe bądź możemy narazić się na skaleczenie, wtedy całość umieszczamy w koszu na odpady zmieszane. Pod żadnym pozorem nie otwieramy przeterminowanych farb do włosów, ponieważ może być to niebezpieczne dla zdrowia i środowiska! Wszelkie odpady higieniczne jak waciki, patyczki do uszu, chusteczki do demakijażu, należy umieszczać w czarnym koszu.

Powrót do listy artykułów