v

Jak samodzielnie zrobić perfumy?

Niemal każdy z nas lubi podkreślać swój styl i osobowość przy pomocy rozmaitych pachnideł. W poszukiwaniu idealnych perfum doskonale harmonizujących z zapachem naszego ciała odwiedzamy, więc kolejne drogerie czy perfumerie. Nie trzeba jednak wydawać kroci, aby stać się właścicielem wyjątkowych perfum. Z łatwością można je bowiem stworzyć samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w ulubione olejki eteryczne i kilka innych składników, aby skomponować unikatową, jedyną w swoim rodzaju kompozycję zapachową. Zatem jak zrobić perfumy?

Po co nam są potrzebne perfumy?

Praktycznie każdy z nas ma swój ulubiony zapach, po który sięga przy różnych okazjach i z rozmaitych powodów. Dla jednych z nas perfumy są niezastąpionym dodatkiem do codziennych stylizacji. Inni przy ich pomocy kreują swój wizerunek, podkreślają zapachem swój własny, niepowtarzalny styl i drzemiące w nich emocje. Dla niektórych są one ważnym element codziennej higieny, bez którego nie mogą się wręcz obejść. Czasami są jednak traktowane jedynie jako praktyczne akcesorium pomocne do maskowania nieprzyjemnych woni, jakie czasami wydziela nasze ciało. Choć perfumy nie są niezbędne do życia, to umiejętnie kreują nasz wizerunek i dużej mierze przyczyniają się do tego, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Jedno jest pewne, bez względu, z jakiego powodu po nie sięgamy, dzięki nim ładnie pachniemy.

Stwórz własne perfumy - to łatwiejsze niż myślisz!

W perfumeriach nie brakuje markowych wonności, dzięki którym możemy przepięknie pachnieć. Perfumeryjne zapachy nie są jednak niepowtarzalne. Jeśli chcemy roztaczać unikatową woń, warto skomponować swoje własne perfumy. Choć z początku może się to wydawać trudne, to okazuje się jednak, że przygotowanie pachnidła w domowych warunkach jest dość prostym zadaniem. Co zatem będzie potrzebne, do zrobienia własnych perfum? Zanim zaczniemy je robić, na pewno musimy się zaopatrzyć w składniki niezbędne do ich produkcji. Do stworzenia niepowtarzalnej kompozycji zapachowej potrzebne będą:

  • ulubione olejki eteryczne

  • alkohol

  • woda destylowana

  • utrwalacz zapachu

  • papierowy filtr

  • flakon do perfum

Wymienione składniki będą niezbędne do przygotowania tradycyjnych perfum na bazie alkoholu, które można rozpylać na skórze. Kiedy jednak zdecydujemy się stworzyć pachnidło w postaci aromatycznego kremu, przyda się też wosk lub inny, bezwonny, dobrej jakość tłuszcz.

Jakich olejków eterycznych użyć do zrobienia perfum?

Dobór odpowiednich nut zapachowych będzie kluczowy podczas tworzenia zapachu. Każdemu z nas podobają się inne zapachy, dlatego wybór olejków eterycznych będzie sprawą indywidualną. Umiejętnie je ze sobą mieszając, jesteśmy w stanie skomponować wymarzone pachnidło. Do samodzielnego zrobienia perfum można użyć przeróżnych aromatów. Doskonale nadają się do tego celu olejki o zapachu róży, jaśminu, lawendy, słodkiej pomarańczy czy bergamotki. Świetnie komponują się one z olejkami eterycznymi, które pachną trawą cytrynową, drzewem sandałowym, paczulą czy kardamonem. Wystarczy wymieszać kilka kropel każdego z nich, aby uzyskać niezwykle aromatyczną kompozycję zapachową. Kiedy już zaopatrzymy się w ulubione olejki i inne elementy, potrzebne do samodzielnego stworzenia perfum, możemy rozpocząć pracę nad własnym pachnidłem.

Tajemnicza piramida zapachowa

Należy pamiętać, że przy komponowaniu perfum warto się kierować podstawowymi zasadami łączenia zapachów, czyli piramidą zapachową. Każdy zapach składa się bowiem z trzech nut zapachowych, nuty głowy, nuty serca i bazy zapachu. Podstawę perfum powinny stanowić najtrwalsze olejki eteryczne. Te bardziej ulotne sprawdzą się w nutach serca i głowy. Wszystkie trzy nuty zapachowe powinny płynnie się ze sobą mieszać i tworzyć spójną, harmonijną kompozycję zapachową. Kierując się to prostą zasadą, z pewnością uda się nam stworzyć zapach marzeń.

Od czego zacząć?

Kiedy już mamy podstawową wiedzę, niezbędną do samodzielnego stworzenia perfum, co więcej, zgromadziliśmy najpotrzebniejsze akcesoria do ich zrobienia, możemy zacząć tworzyć swój wymarzony zapach. Jeśli zdecydowaliśmy się na tradycyjne perfumy na bazie alkoholu, do szklanego naczynia w pierwszej kolejności wlewamy utrwalacz. Doskonale sprawdzi się olejek jojoba, ale też migdałowy czy też olej ze słodkich orzechów. Łączymy go z ulubionymi olejkami eterycznymi, zachowując odpowiednią kolejność ich dodawania. Wpierw dodajemy kilka kropel bazy, a następnie uzupełniamy nutami serca i głowy. Kompozycję zapachową dokładnie mieszamy z alkoholem. Naczynie z perfumami pozostawiamy w ciemnym i suchym miejscu. Po upływie minimum 18 godzin sprawdzamy intensywność naszego zapachu. Jeśli jest zbyt intensywny, rozcieńczmy go przy pomocy wody destylowanej, ponownie mieszamy i odstawiamy. Tak przygotowane perfumy należy jeszcze przefiltrować. Papierowy filtr do kawy idealnie się do tego celu sprawdzi. Dzięki jego zastosowaniu z łatwością pozbędziemy się drobinek, jakie powstały podczas łączenia kolejnych składników.

Przykładowy przepis:

Orzeźwiające perfumy kwiatowo-owocowe:

Składniki:

  • 12 kropel olejku z geranium
  • 8 kropel olejku jaśminowego
  • 8 kropel olejku z ylang-ylang
  • 4 krople olejku z paczuli
  • 2 krople olejku z kwiatu pomarańczy
  • 2 łyżki oleju jojoba

Perfumy w kremie - jak zrobić?

Samodzielnie zrobione perfumy nie muszą mieć płynnej formy. Równie dobrze mogą mieć postać pachnącego kremu, który wciera się w skórę. Jako bazy do takiego pachnidła warto użyć wosku pszczelego. Należy go rozpuścić, a następnie dodać utrwalacza zapachu. Może to być olejek jojoba lub inny pachnący olej. Tak przygotowaną miksturę umieszczamy w zamykanym pojemniku i pozostawiamy do wystudzenia. Kiedy nie jest już ciepły, dodajemy do niego wybrane olejki eteryczne. Należy pamiętać, że w pierwszej kolejności stosujemy te najtrwalsze, które będą bazą zapachu, a następnie nuty średnie i na koniec nuty wysokie. Po dodaniu wszystkich składników całość dokładnie mieszamy i pozostawiamy do zastygnięcia.

Samodzielnie zrobione perfumy i ich zalety

Aby samodzielnie stworzyć perfumy nie trzeba mieć specjalistycznego sprzętu. Kilka pojemniczków, pipet i oczywiście ulubionych olejków eterycznych w zupełności wystarczy, żeby zrobić wymarzone pachnidło. Perfumy zrobione w domowym zaciszu mają tę zaletę, że ich zapach jest niepowtarzalny. Co więcej, nie zawierają żadnych składników syntetycznych, którymi nafaszerowane są perfumy z drogerii. Niewątpliwym ich atutem jest także niewielki koszt ich zrobienia. Nie trzeba bowiem wydawać kroci, aby stworzyć wymarzony i niezwykle trwały zapach.

Powrót do listy artykułów