22 292 22 44

MINI - PORADNIK PERFUMERYJNY cz.I

 

Świat zapachów to dziedzina, która potrafi nie tylko zachwycić i przyciągnąć uwagę, lecz również onieśmielić swą różnorodnością. Będąc w perfumerii widzimy mnóstwo czarujących flakoników z pachnącą zawartością. Od ich nadmiaru może zakręcić się w głowie - kwiatowe, orientalne, wodne, kadzidlane, słodkie, ciężkie, lekkie, cytrusowe… wybór jest naprawdę ogromny i może zdezorientować. 

Czy wiesz, że istnieje kilka czynników warunkujących wybór idealnego zapachu? Mam na myśli np. dopasowanie perfum do swojej osobowości czy znajomość piramidy zapachowej i tym samym świadomość rozwoju zawartych w nich akordów.Postaram się udzielić Ci kilku wskazówek, abyś bez problemu odnalazła się w gąszczu zapachów. Znając ich istotę zaczniesz wybierać perfumy bardziej świadomie, w konsekwencji czego zapach, który wybierzesz będzie odzwierciedlał Twoją osobowość oraz  temperament. Węch charakteryzuje się tym, że nie jesteśmy w stanie się od niego odizolować ani też go wyłączyć. Zapachy cały czas docierają do naszych nozdrzy i w zależności od tego czy są pozytywne czy negatywne - potrafią poprawić nastrój lub nawet przyprawić o mdłości. Dobrze dobrane perfumy mogą wprawiać w zachwyt nie tylko Ciebie, ale również Twe otoczenie. Dlatego tak istotne jest zdobycie podstawowych informacji o kompozycjach zapachowych, gdyż po bliższym ich poznaniu dobór pachnidła stanie się o wiele prostszy. Wiedzę o perfumach można czerpać z wielu źródeł. Ja preferuję przede wszystkim książki, portale internetowe, jak również organizowane przez blogerów warsztaty perfumeryjne. Te ostatnie są o tyle ciekawe, że poza oferowaną możliwością zdobycia wiedzy, możesz zadać pytanie dotyczące interesującej Cię kwestii a co najistotniejsze - z pewnością uzyskasz na nie odpowiedź. Osoby prowadzące tego typu warsztaty władają bowiem potężną wiedzą o perfumach!Jeśli to dla Ciebie wciąż mało, zapraszam do stałego odwiedzania blogów perfumeryjnych! Zazwyczaj piszą je autentyczni pasjonaci perfum, zakochani w nowinkach perfumeryjnych oraz posiadający sporą wiedzę w obszarze swych zainteresowań. Każdy z nich jest otwarty na swoich czytelników i ochoczo odpowiada na zadawane przez nich pytania. Ponadto prowadzone przez nich blogi to skarbnice wiedzy. Warto z nich skorzystać choćby przed zakupem konkretnego zapachu. W temacie książek polecam pisane przez perfumiarzy, np. „The Alchemy of Scent”, autorstwa znakomitego “nosa” firmy Hermes - Jean-Claude Ellena oraz „Essence of Perfume” - pasjonującą lekturę spisaną ręką Roja Dove.  Książki, których autorami są osoby tworzące sztukę perfumeryjną na co dzień to prawdziwe arcydzieła, zawierające mnóstwo ciekawostek. Pozycją godną uwagi są również „Perfumy. Marzenie we flakonie” J. Stephana Jellinek.Możemy uznać, że zdobyłaś już podstawowe informacje w zakresie orientacji w poruszanym temacie. Nadszedł więc czas na zastanowienie się, jakich perfum szukasz. Czy ma to być zapach do pracy czy na randkę? Chcesz nim uwodzić, poczuć się jak na wakacjach czy może potrzebujesz perfum, które pokreślą Twoją pozycję biznesową? Dobór zapachu powinien być przede wszystkim zgodny z Twym charakterem, usposobieniem, nastrojem oraz okazją, na jaką go poszukujesz.

Po pierwsze - zaufaj swojej intuicji! To, że Twoja przyjaciółka używa jakichś perfum, nie oznacza, że musisz używać ich również Ty. Macie zupełnie inne PH skóry, a więc zapachy będą się na każdej z Was rozwijać inaczej. Kolejna sprawa to Twój charakter i temperament:

- jeśli jesteś wrażliwą romantyczką, wybieraj łagodne zapachy kwiatowe (Dolce & Gabbana Rose The One; Chloe edp);

- jeśli energiczną, aktywną sportowo młodą dziewczyną, będą do Ciebie pasować perfumy pogodne, cytrusowe i owocowe (Armani Acqua Di Gioia, Robert Cavalli Paradiso);

- jeżeli natomiast jesteś zmysłową, pewną siebie famme-fatale, pikantny orient będzie dla Ciebie najlepszą opcją (Tom Ford Velvet Orchid; Yves Saint Laurent Opium).Pamiętaj o tym, że perfumy również posiadają osobowość, dobrze więc aby nie kłóciły się z Twoją, lecz podkreślały te cechy Twego charakteru, na których uwidocznieniu najbardziej Ci zależy – czy jest to pewność siebie, optymizm, aura tajemniczości bądź romantyczność.

Istotna jest również pora roku – latem chętniej przyswajasz zapachy egzotycznych owoców, zimą otulających, zmysłowych kadzideł lub szypru, a wiosną kwitnącej łąki. Wybieraj więc wtedy perfumy o takich właśnie nutach.

Powrót do wszystkich artykułów

komentarze

Zostaw komentarz

Wszystkie komentarze są sprawdzane przed publikacją