Przepraszamy, ale Twoja przeglądarka nie jest wspierana.
Prosimy o jej uaktualnienie lub pobranie którejś z poniższych:

Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Czym różni się woda perfumowana od toaletowej?

Banalne pytanie
Niby banalne pytanie, ale tak naprawdę czy ktoś z Was zna na nie prawdziwą odpowiedź? Dlaczego na każdy flakonik z perfumerii mówimy potocznie „perfumy”? Jedno jest pewne, mało, kto z nas miał do czynienia z prawdziwym ekstraktem perfum. Ale zacznijmy od początku. Każda kompozycja zapachowa składa się z mieszaniny określonych olejków eterycznych rozpuszczonych w alkoholu. I właśnie od stężenia tych olejków zależy jak będziemy nazywać konkretne kombinacje.

Perfumy

Najmocniejszą formą są perfumy, czyli parfum. Zawierają one pomiędzy 20-43 % olejków eterycznych.

300x300-blog.jpg

Są to produkty niezwykle ekskluzywne i bardzo drogie. Pojawiają się, jako wersje kolekcjonerskie w malutkich pojemnościach i nie są dostępne dla przeciętnego klienta.

Woda perfumowana

Woda perfumowana to kompozycja, w której stężenie olejków wynosi od 10 – 20 %. Jest to jedno z najpopularniejszych stężeń wykorzystywane w perfumach damskich. Nosi oznaczenie EDP, czyli eau de parfum. Charakteryzuje się dość długą trwałością i silnym zapachem. Zobacz przykład>

perfumy-damskie-Chloe-Chloe-Woda-perfumowana-30-ml-spray-CHL-CHL08_1.jpg

Woda toaletowa

Kolejną według stężenia jest woda toaletowa, czyli EDT (eau de toilette). Mamy tutaj do czynienia ze stężeniem olejków na poziomie, od 5 – 10 % więc ten rodzaj perfum będzie miał delikatniejszy zapach i jego trwałość będzie krótsza. Większość męskich kompozycji występuje właśnie w koncentracji wody toaletowej. Zobacz przykład>

Zobacz nutę zapachową

Woda kolońska

Najdelikatniejszą mieszanką zapachową jest wersja wody kolońskiej (eau de Cologne, skrót EDC), która zawiera pomiędzy 3-5 % olejków eterycznych. Lubują się w niej zazwyczaj mężczyźni, ponieważ świetnie nadaje się do odświeżenia skóry po kąpieli. Zobacz przykład>

Zobacz nutę zapachową
NAZWA STĘŻENIE
perfumy (perfum) 20-43%
woda perfumowana
(EDP, eau de parfum)
10-20%
woda toaletowa
(EDT, eau de toilette)
5-10%
woda kolońska
(EDC, eau de cologne)
3-5%

Często zdarza się tak, że producent najpierw oferuje wersję wody perfumowanej a dopiero po jakimś czasie ukazuje się woda toaletowa.

Ważna uwaga: Jeszcze kilka lat temu „młodsza siostra” (woda toaletowa) miała te same składniki (nuty zapachowe), więc mogliśmy spodziewać się takiego samego zapachu jak w przypadku wersji perfumowanej. Od kilku lat jednak pojawia się trend, aby wersję toaletową (z tej samej linii) odmłodzić, zmienić w niej prawie wszystko i w ten sposób stworzyć zupełnie nową kompozycję. Można to zauważyć w przypadku Givenchy Ange ou Demon Le Secret. Wersja toaletowa i perfumowana to kompletnie inne zapachy.

Zobacz nutę zapachową
Jedno jest pewne perfumy nieważne czy to woda perfumowana czy toaletowa dają nam niesamowite poczucie komfortu i ekskluzywności, którego każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu.

1 Komentarz

  • Marek 03.01.17r, godz. 19:45

    Wiele wyjaśniający artykuł, serdecznie dziękuję.

Skomentuj